„BEZPIECZEŃSTWO ZDROWOTNE – UJĘCIE INTERDYSCYPLINARNE”
PODMIOTY, ŚRODOWISKA I OBSZARY WYZWAŃ ORAZ ZAGROŻEŃ ZDROWOTNYCH.
Bezpieczeństwo zdrowotne to zagadnienie obecne w refleksji teoretyków, przedmiot licznych eksploracji podejmowanych na gruncie krajowym, jak i międzynarodowym, wciąż jednak jeszcze obszar wymagający gruntownej dyskusji i rzetelnych analiz. Podjęcie zagadnienia bezpieczeństwa zdrowotnego przez utytułowanych badaczy, jak również doświadczonych praktyków wydaje się stanowić wciąż aktualną potrzebę licznego grona osób (aktywnych zawodowo, jak i studentów), o czym świadczy skala zainteresowania konferencją „BEZPIECZEŃSTWO ZDROWOTNE − UJĘCIE INTERDYSCYPLINARNE”. Na tę potrzebę odpowiedzieli organizatorzy konferencji z Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu.
Zorganizowana w dniach 17-19 września 2014 roku w „Pałacu Kawalera” w Świerklańcu I Międzynarodowa Konferencja Naukowa zainaugurowała cykl konferencji zatytułowany „BEZPIECZEŃSTWO ZDROWOTNE – UJĘCIE INTERDYSCYPLINARNE”. Nad wydarzeniem patronat honorowy objęli m.in. Przewodniczący Senackiej Komisji Zdrowia Rafał Muchacki, Prezes Wojskowej Izby Lekarskiej dr Jan Sapieżko, Szef Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia gen. bryg. lek. Piotr Dzięgielewski, Śląski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych Lesław Skorupski, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach dr Jacek Kozakiewicz, Dyrektor naukowy Centrum Profilaktyki Społecznej prof. dr. hab. Mariusz Jędrzejko, Fundacja By Dalej Iść, a także Wójt Gminy Świerklaniec Kazimierz Flakus.
Głównym celem konferencji było zapewnienie uczestnikom przestrzeni do wymiany refleksji na temat bezpieczeństwa zdrowotnego, jego podmiotów, przedmiotów, środowisk i obszarów. Wielość zgłoszonych referatów oraz podjęta po ich prezentacji dyskusja wpisała się w − zakładany przez organizatorów – interdyscyplinarny charakter wydarzenia. Merytoryczną część obrad poprzedziło powitanie wygłoszone przez Rektora Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu dr. Andrzeja Zduniaka, w dalszej zaś części prezentacja walorów gminy Świerklaniec dokonana przez wójta Gminy Świerklaniec Pana Kazimierza Flakusa oraz przedstawiciela Wydziału Promocji Urzędu Gminy Świerklaniec. Było to doskonałe wprowadzenie w tematykę konferencji, tym bardziej, że przedstawiono również hortiterapeutyczny charakter pobliskiego „Ogrodu Śląskiego”.
Pierwszą sesję obrad plenarnych rozpoczął Przewodniczący Komitetu Naukowego Konferencji prof. dr hab. Zbigniew Nęcki. Po przywitaniu uczestników konferencji profesor wygłosił referat pt. „Postawy personelu medycznego wobec zarządzania szpitalem”. Kolejne wystąpienia były odzwierciedleniem zaangażowania uczestników w rzeczową wymianę myśli i doświadczeń, która może mieć odzwierciedlenie nie tylko w planowanej publikacji pokonferencyjnej, ale również w praktyce, w obszarach reprezentowanych przez prelegentów. Interdyscyplinarny charakter konferencji pozwolił na przeprowadzenie obrad w ramach czterech sesji plenarnych oraz trzech sekcji tematycznych. Szczegółowy program konferencji odzwierciedla priorytety tematyczne, które starano się rozwinąć i poddać dyskusji:
• metodologiczne aspekty badań nad zagadnieniem bezpieczeństwa zdrowotnego;
•aspekt historyczny rozważań nad zdrowiem i bezpieczeństwem zdrowotnym (m.in. referaty „Higiena psychiczna w ujęciu Kazimierza Dąbrowskiego”, „Stosowanie muzyki w lecznictwie w aspekcie historycznym);
• obszary wyzwań oraz zagrożeń zdrowotnych (z podkreśleniem wymiarów zdrowia: fizycznego, psychicznego, duchowego, społecznego, seksualnego
oraz różnych poziomów diagnostyki, profilaktyki, terapii);
• podmioty i środowiska wyzwań oraz zagrożeń zdrowotnych (m.in. uczniowie szkół podstawowych, adolescenci, studenci, uczestnicy programu
„I Ty możesz zostać maratończykiem”, personel medyczny i pielęgniarski, pracownicy uczelni wyższej);
• podmioty wykonujące działalność leczniczą i profilaktyczną w kontekście wyzwań oraz zagrożeń zdrowotnych (m.in. omówiona przez mgr Małgorzatę
Męcik działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prowadzona w ramach prewencji wypadkowej).
Część merytoryczna konferencji została wzbogacona o szeroki program atrakcji o charakterze towarzyskim oraz krajoznawczym (m.in. spacer po Świerklańcu,
zwiedzanie „Ogrodów Śląskich”, bankiet), co każdorazowo wiązało się z dyskusją w kuluarach na podnoszone w trakcie obrad wątki. Ważnym elementem trzydniowej konferencji okazała się również część warsztatowa. Była ona egzemplifikacją metodyki opartej na wieloletnim doświadczeniu zawodowym, co jest zasługą prowadzącego mgr. Andrzeja Ziarko. Sam temat warsztatów – „Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia: zawał serca oraz udar mózgu” – pozwalał na uzyskanie lub wzbogacenie bazowej wiedzy oraz umiejętności w tak ważnym i trudnym obszarze.
Ożywiona wymiana poglądów w trakcie sesji plenarnych, praca sekcji tematycznych oraz dyskusje w czasie przerw były potwierdzeniem tego, jak trudny i wymagający wieloaspektowej refleksji jest obszar bezpieczeństwa zdrowotnego. Było to również dowodem na duże zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy ze strony teoretyków i praktyków, czemu Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa wychodzi naprzeciw zapraszając na drugą konferencję z cyklu, która odbędzie się w dniach 25-27 marca 2015 roku w hotelu ST. BRUNO HOTEL**** MAZURY w Giżycku. Tematem kolejnej edycji będzie: „Bezpieczeństwo żywności i w żywieniu – szanse i zagrożenia”.
Przewodniczący Komitetu Naukowego: prof. dr hab. Zbigniew NĘCKI
Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego: mgr Natalia FECHNER
Sekretariat konferencyjny prowadziły: mgr Magdalena Mazur, mgr Karolina POBIEDZIŃSKA, mgr Teresa WĘGLARZ
Konferencyjne opinie:
dr Małgorzata DUBIS (Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie): „Z przyjemnością wzięłam udział w I Międzynarodowej Konferencji Naukowej Bezpieczeństwo zdrowotne - ujęcie interdyscyplinarne, pod tytułem Podmioty, środowiska i obszary wyzwań oraz zagrożeń zdrowotnych. Dziękuję całemu Zespołowi za dobrze zorganizowaną Konferencję, szczególnie ze względu na dobór tematów i prelegentów co w efekcie umożliwiło wymianę doświadczeń i poglądów. Dostarczyło cennych, nowych informacji i umożliwiło poznanie wielu specjalistów z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa zdrowotnego i zagrożeń zdrowotnych.”
dr Marzena KRUK (Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie): „Jest to pierwsza tego typu konferencja naukowa, w której wzięły udział nie tylko osoby ze świata nauki, ale również praktycy (...). Pozwoliło to na wielowymiarowe i wieloaspektowe spojrzenie na problematykę zdrowia i jego bezpieczeństwa. Bogaty w treści merytoryczne i zakres tematyczny program konferencji pozwolił uczestnikom konferencji na wybór tych treści, które są im bliskie i szczególnie ważne. Niewątpliwym atutem konferencji było spotkanie ludzi zajmujących się problematyką zdrowia z różnych branż jak choćby naukowców, terapeutów, pracowników służb medycznych, różnego typu organizacji. Wspólna wymiana doświadczeń jest niewątpliwe jednym z najcenniejszych atutów konferencji. Nawiązane sieci współpracy przyniosą efekty w kolejnych działaniach praktycznych. Przedstawione referaty z zakresu bezpieczeństwa zdrowotnego jak i zaproszeni prelegenci przedstawili bogate w treści merytoryczne wystąpienia. Pozwoliły one uczestnikom nie tylko na zapoznanie się z nowymi treściami ale wzbudziły także pewną refleksję nad zdrowiem publicznymi i indywidualnym.”
mgr Małgorzata MĘCIK (Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Sosnowcu): „Jestem przekonana, że podjęte podczas prelekcji zagadnienia dotyczące zdrowia w znaczący sposób pogłębiły wiedzę osób w niej uczestniczącej. Chcę wyrazić swój podziw za profesjonalne przygotowanie konferencji w twórczej i przyjaznej atmosferze, która sprzyjała konstruktywnej dyskusji.”
mgr Piotr STARACHOWICZ (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie): „Konferencja zorganizowana w bardzo dobry sposób, stanowiła doskonałą okazję do wymiany poglądów w kwestii ogólnie pojętego bezpieczeństwa między przedstawicielami różnych dziedzin naukowych. Zaplecze organizacyjne, a więc noclegi i atrakcje również na bardzo wysokim poziomie.”
mgr Andrzej ZIARKO (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie): „I Międzynarodowa Konferencja Naukowa poświęcona Bezpieczeństwu Zdrowotnemu była okazją do zapoznania się z wynikami badań naukowców z całej Polski, których zainteresowania badawcze oscylują wokół zagadnień szeroko rozumianego zdrowia. Obrady plenarne oraz panelowe, burzliwe dyskusje oraz ciekawe wnioski z badań dają szansę na coraz prężniejszy rozwój bezpieczeństwa zdrowotnego, które do tej pory było zmarginalizowane. Postępująca globalizacja i nieustanna potrzeba łatwiejszego życia sprawiają, iż zapominamy o tym, że zdrowe i świadome społeczeństwo, jest podstawą dobrze funkcjonującego państwa. Dzięki tej konferencji budzi się nadzieja, że dzięki rosnącej świadomości zdrowotnej oraz wspólnym wysiłkom całego społeczeństwa stopniowo odbudujemy fundament społeczny, w którym prócz rodziny, podstawowym elementem jest
zdrowie”.
PODMIOTY, ŚRODOWISKA I OBSZARY WYZWAŃ ORAZ ZAGROŻEŃ ZDROWOTNYCH.
Bezpieczeństwo zdrowotne to zagadnienie obecne w refleksji teoretyków, przedmiot licznych eksploracji podejmowanych na gruncie krajowym, jak i międzynarodowym, wciąż jednak jeszcze obszar wymagający gruntownej dyskusji i rzetelnych analiz. Podjęcie zagadnienia bezpieczeństwa zdrowotnego przez utytułowanych badaczy, jak również doświadczonych praktyków wydaje się stanowić wciąż aktualną potrzebę licznego grona osób (aktywnych zawodowo, jak i studentów), o czym świadczy skala zainteresowania konferencją „BEZPIECZEŃSTWO ZDROWOTNE − UJĘCIE INTERDYSCYPLINARNE”. Na tę potrzebę odpowiedzieli organizatorzy konferencji z Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu.
Zorganizowana w dniach 17-19 września 2014 roku w „Pałacu Kawalera” w Świerklańcu I Międzynarodowa Konferencja Naukowa zainaugurowała cykl konferencji zatytułowany „BEZPIECZEŃSTWO ZDROWOTNE – UJĘCIE INTERDYSCYPLINARNE”. Nad wydarzeniem patronat honorowy objęli m.in. Przewodniczący Senackiej Komisji Zdrowia Rafał Muchacki, Prezes Wojskowej Izby Lekarskiej dr Jan Sapieżko, Szef Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia gen. bryg. lek. Piotr Dzięgielewski, Śląski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych Lesław Skorupski, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach dr Jacek Kozakiewicz, Dyrektor naukowy Centrum Profilaktyki Społecznej prof. dr. hab. Mariusz Jędrzejko, Fundacja By Dalej Iść, a także Wójt Gminy Świerklaniec Kazimierz Flakus.
Głównym celem konferencji było zapewnienie uczestnikom przestrzeni do wymiany refleksji na temat bezpieczeństwa zdrowotnego, jego podmiotów, przedmiotów, środowisk i obszarów. Wielość zgłoszonych referatów oraz podjęta po ich prezentacji dyskusja wpisała się w − zakładany przez organizatorów – interdyscyplinarny charakter wydarzenia. Merytoryczną część obrad poprzedziło powitanie wygłoszone przez Rektora Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu dr. Andrzeja Zduniaka, w dalszej zaś części prezentacja walorów gminy Świerklaniec dokonana przez wójta Gminy Świerklaniec Pana Kazimierza Flakusa oraz przedstawiciela Wydziału Promocji Urzędu Gminy Świerklaniec. Było to doskonałe wprowadzenie w tematykę konferencji, tym bardziej, że przedstawiono również hortiterapeutyczny charakter pobliskiego „Ogrodu Śląskiego”.
Pierwszą sesję obrad plenarnych rozpoczął Przewodniczący Komitetu Naukowego Konferencji prof. dr hab. Zbigniew Nęcki. Po przywitaniu uczestników konferencji profesor wygłosił referat pt. „Postawy personelu medycznego wobec zarządzania szpitalem”. Kolejne wystąpienia były odzwierciedleniem zaangażowania uczestników w rzeczową wymianę myśli i doświadczeń, która może mieć odzwierciedlenie nie tylko w planowanej publikacji pokonferencyjnej, ale również w praktyce, w obszarach reprezentowanych przez prelegentów. Interdyscyplinarny charakter konferencji pozwolił na przeprowadzenie obrad w ramach czterech sesji plenarnych oraz trzech sekcji tematycznych. Szczegółowy program konferencji odzwierciedla priorytety tematyczne, które starano się rozwinąć i poddać dyskusji:
• metodologiczne aspekty badań nad zagadnieniem bezpieczeństwa zdrowotnego;
•aspekt historyczny rozważań nad zdrowiem i bezpieczeństwem zdrowotnym (m.in. referaty „Higiena psychiczna w ujęciu Kazimierza Dąbrowskiego”, „Stosowanie muzyki w lecznictwie w aspekcie historycznym);
• obszary wyzwań oraz zagrożeń zdrowotnych (z podkreśleniem wymiarów zdrowia: fizycznego, psychicznego, duchowego, społecznego, seksualnego
oraz różnych poziomów diagnostyki, profilaktyki, terapii);
• podmioty i środowiska wyzwań oraz zagrożeń zdrowotnych (m.in. uczniowie szkół podstawowych, adolescenci, studenci, uczestnicy programu
„I Ty możesz zostać maratończykiem”, personel medyczny i pielęgniarski, pracownicy uczelni wyższej);
• podmioty wykonujące działalność leczniczą i profilaktyczną w kontekście wyzwań oraz zagrożeń zdrowotnych (m.in. omówiona przez mgr Małgorzatę
Męcik działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prowadzona w ramach prewencji wypadkowej).
Część merytoryczna konferencji została wzbogacona o szeroki program atrakcji o charakterze towarzyskim oraz krajoznawczym (m.in. spacer po Świerklańcu,
zwiedzanie „Ogrodów Śląskich”, bankiet), co każdorazowo wiązało się z dyskusją w kuluarach na podnoszone w trakcie obrad wątki. Ważnym elementem trzydniowej konferencji okazała się również część warsztatowa. Była ona egzemplifikacją metodyki opartej na wieloletnim doświadczeniu zawodowym, co jest zasługą prowadzącego mgr. Andrzeja Ziarko. Sam temat warsztatów – „Pierwsza pomoc w stanach zagrożenia życia: zawał serca oraz udar mózgu” – pozwalał na uzyskanie lub wzbogacenie bazowej wiedzy oraz umiejętności w tak ważnym i trudnym obszarze.
Ożywiona wymiana poglądów w trakcie sesji plenarnych, praca sekcji tematycznych oraz dyskusje w czasie przerw były potwierdzeniem tego, jak trudny i wymagający wieloaspektowej refleksji jest obszar bezpieczeństwa zdrowotnego. Było to również dowodem na duże zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy ze strony teoretyków i praktyków, czemu Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa wychodzi naprzeciw zapraszając na drugą konferencję z cyklu, która odbędzie się w dniach 25-27 marca 2015 roku w hotelu ST. BRUNO HOTEL**** MAZURY w Giżycku. Tematem kolejnej edycji będzie: „Bezpieczeństwo żywności i w żywieniu – szanse i zagrożenia”.
Przewodniczący Komitetu Naukowego: prof. dr hab. Zbigniew NĘCKI
Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego: mgr Natalia FECHNER
Sekretariat konferencyjny prowadziły: mgr Magdalena Mazur, mgr Karolina POBIEDZIŃSKA, mgr Teresa WĘGLARZ
Konferencyjne opinie:
dr Małgorzata DUBIS (Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie): „Z przyjemnością wzięłam udział w I Międzynarodowej Konferencji Naukowej Bezpieczeństwo zdrowotne - ujęcie interdyscyplinarne, pod tytułem Podmioty, środowiska i obszary wyzwań oraz zagrożeń zdrowotnych. Dziękuję całemu Zespołowi za dobrze zorganizowaną Konferencję, szczególnie ze względu na dobór tematów i prelegentów co w efekcie umożliwiło wymianę doświadczeń i poglądów. Dostarczyło cennych, nowych informacji i umożliwiło poznanie wielu specjalistów z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa zdrowotnego i zagrożeń zdrowotnych.”
dr Marzena KRUK (Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie): „Jest to pierwsza tego typu konferencja naukowa, w której wzięły udział nie tylko osoby ze świata nauki, ale również praktycy (...). Pozwoliło to na wielowymiarowe i wieloaspektowe spojrzenie na problematykę zdrowia i jego bezpieczeństwa. Bogaty w treści merytoryczne i zakres tematyczny program konferencji pozwolił uczestnikom konferencji na wybór tych treści, które są im bliskie i szczególnie ważne. Niewątpliwym atutem konferencji było spotkanie ludzi zajmujących się problematyką zdrowia z różnych branż jak choćby naukowców, terapeutów, pracowników służb medycznych, różnego typu organizacji. Wspólna wymiana doświadczeń jest niewątpliwe jednym z najcenniejszych atutów konferencji. Nawiązane sieci współpracy przyniosą efekty w kolejnych działaniach praktycznych. Przedstawione referaty z zakresu bezpieczeństwa zdrowotnego jak i zaproszeni prelegenci przedstawili bogate w treści merytoryczne wystąpienia. Pozwoliły one uczestnikom nie tylko na zapoznanie się z nowymi treściami ale wzbudziły także pewną refleksję nad zdrowiem publicznymi i indywidualnym.”
mgr Małgorzata MĘCIK (Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Sosnowcu): „Jestem przekonana, że podjęte podczas prelekcji zagadnienia dotyczące zdrowia w znaczący sposób pogłębiły wiedzę osób w niej uczestniczącej. Chcę wyrazić swój podziw za profesjonalne przygotowanie konferencji w twórczej i przyjaznej atmosferze, która sprzyjała konstruktywnej dyskusji.”
mgr Piotr STARACHOWICZ (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie): „Konferencja zorganizowana w bardzo dobry sposób, stanowiła doskonałą okazję do wymiany poglądów w kwestii ogólnie pojętego bezpieczeństwa między przedstawicielami różnych dziedzin naukowych. Zaplecze organizacyjne, a więc noclegi i atrakcje również na bardzo wysokim poziomie.”
mgr Andrzej ZIARKO (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie): „I Międzynarodowa Konferencja Naukowa poświęcona Bezpieczeństwu Zdrowotnemu była okazją do zapoznania się z wynikami badań naukowców z całej Polski, których zainteresowania badawcze oscylują wokół zagadnień szeroko rozumianego zdrowia. Obrady plenarne oraz panelowe, burzliwe dyskusje oraz ciekawe wnioski z badań dają szansę na coraz prężniejszy rozwój bezpieczeństwa zdrowotnego, które do tej pory było zmarginalizowane. Postępująca globalizacja i nieustanna potrzeba łatwiejszego życia sprawiają, iż zapominamy o tym, że zdrowe i świadome społeczeństwo, jest podstawą dobrze funkcjonującego państwa. Dzięki tej konferencji budzi się nadzieja, że dzięki rosnącej świadomości zdrowotnej oraz wspólnym wysiłkom całego społeczeństwa stopniowo odbudujemy fundament społeczny, w którym prócz rodziny, podstawowym elementem jest
zdrowie”.